District Council Endorsed Candidates for 2020

 

President                                            Joseph R. Biden, Jr.

United State Senate                           Sen. Chris Coons

U.S. House of Representatives          Rep. Lisa Blunt-Rochester

Governor                                            Gov. John Carney

Lt. Gov.                                               Lt. Gov. Bethany Hall-Long

Ins. Commissioner                              Trinidad Navarro

State Senate

District 1                                             Sarah McBride

District 5                                             Sen. Catherine Cloutier

District 7                                             Spiros Mantzavinos

District 8                                             Sen. Dave Sokola

District 9                                             Sen. Jack Walsh

District 12                                           Sen. Nicole Poore

District 13                                           Sen. David McBride

District 14                                           Sen. Bruce Ennis

District 15                                           Jaci Hugg

House of Representatives

District 1                                             Rep. Nnamdi Chukwocha

District 2                                             Rep. Stephanie T. Bolden

District 3                                             Rep. Sherry Dorsey Walker

District 4                                             Rep. Gerald Brady

District 5                                             Rep. Kenda Johnson

District 6                                             Rep. Debra Heffernan

District 7                                             Rep. Ray Seigfried

District 8                                             Yvette Santiago

District 9                                             Debbie Harrington

District 10                                           Rep. Sean Matthews

District 12                                           Rep. Krista Griffith

District 13                                           Rep. Larry Mitchell

District 14                                           Speaker Pete Schwartzkopf

District 15                                           Rep. Val Longhurst

District 16                                           Rep. Franklin Cooke

District 17                                           Rep. Melissa Minor Brown

District 18                                           Rep. David Bentz

District 19                                           Rep. Kim Williams

District 20                                           Rep. Steve Smyk

District 21                                           Rep. Michael Ramone

District 23                                           Rep. Paul Baumbach

District 24                                           Rep. Ed Osienski

District 25                                           Rep. John Kowalko

District 26                                           Rep. John Viola

District 27                                           Rep. Earl Jaques

District 28                                           Rep. Bill Carson

District 29                                           Rep. Bill Bush

District 31                                           Rep. Sean Lynn

District 36                                           Greg Fuller

 

New Castle County

Clerk of the Peace                               Ken Boulden

NCC President                                     Ciro Poppiti

NCC Executive                                     Maggie Jones

Council District 7                                 George Smiley

Council District 9                                 Tim Sheldon

Council District 11                               Dave Tackett

Council District 12                               Bill Bell

 

Kent County

Levy Court                                           Joanne Masten

City of Wilmington

Mayor                                                 Mayor Mike Purzycki

City Council President                         Hanifa Shabazz

City Council District 3                         Zanthia Oliver

City Council At Large:                       

                                                                  Loretta Walsh

                                                                  Rysheema Dixon

                                                                  Robert Oliver

City Council 2th District   

                                                                  Shane Darby

City Council 4th District   

                                                                 Michelle Harlee

City Council 6th District 

                                                                 Yolanda McCoy

City Treasurer

                                                                 Vashun Turner

NCC Justice of the Peace 

                                                                Ajawavi Ajavon